Hoşgeldin, Ziyaretçi:

l Üye Ol
Tarih: 20.11.2019, Saat: 06:23
  • http://mareaturkiye.com'na Hoşgeldiniz!
  • Yeni temamızla yayındayız.
  • Kaldığımız yerden devam durmak yok :)
Marea Türkiye > GENEL > Bu Gün Marea İçin Ne Yaptınız ? > Silindir kapağı değişimi ve .....devamı yarın... >
 Yorum: 38    Görüntülenme: 21968
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 Silindir kapağı değişimi ve .....devamı yarın...
28.06.2017, Saat:09:50,
Kıdemli Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 ELX
Model ve Renk: 2000   bej
Marea
Cvp: RE: Silindir kapağı değişimi ve .....devamı yarın...

(28.06.2017, Saat:08:49)bunakkaptan Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(27.06.2017, Saat:23:47)aliuygun Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(24.06.2017, Saat:19:11)bunakkaptan Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(24.06.2017, Saat:18:31)bilexsamet Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Geçmiş olsun. Allah beteriden saklasın. Aynı problem babamgilin TATA indigo Marina'da olmuştu. Önce hararet yaptı, sonra 1500-2000 TL verip yaptırdılar. Araba tamirden çıkıp eve dönerken yine hararet yaptı. Meğer radyatördenmiş, yani radyatör tıkalıymış. Üstüne bir 500 TL daha verdiler. Toplamda gereksiz yere 2000-2500 TL masraf yapmışlardı.

Merhaba,
Aynen bana olan da bu! En kızdığım şey bu USTA..??  ları aklına neden hiç radyatörün tıkalı olacağı gelmiyor acaba ?  ( Dürüst olmak lazım..NEDEN ? BENİM AKLIMA GELMEDİ )?... 230 liraya halledebileceğim bir sorun için gereksiz yere  3000 TLye yakın para harcadım. Hoş her şey yenilendi ama gene de insan kızıyor bu USTA' (!) lara. Ayıp be...

bugün hararet sorununu ilk defa bende yaşadım..araba kalabalıktı,50 km gittim,sorun yoktu.dönüşte uzun bir rampa çıkarken hararetin yükselmeye başladığını gördüm,klima da açıktı bende aracı biraz zorladım,fan devrede zaten hararet düşer dedim ama düşmedi ve kırmızıya geldi,hemen sağa çektim,rölantide çalışır bekledim,kapaktan biraz biraz su atmaya başladı..10 dk bekledim,stop edip su ekledim 3 litre kadar..sonra devam ettim bi 10 km yolum kalmıştı,hararet normal seviyede kaldı.benim  anlamadığım ise fan çalışıyor,devirdaim çalışıyor ama hararet sona çıktı..radyatöre elimle baktım her yeri sıcaktı..suya,yağa falan baktım anormallik yoktu.yarın ustama bi danışcam neden böyle yaptı..tamam hava sıcak,klima açık,kalabalık,araç sıkıştırıldı ama yine de hararet yapmamalı diye düşünüyorum..aklıma radyatör ve devirdaim pompası geliyor,ikisinden biri tam sağlıklı çalışmıyor sanırım.siz ne dersiniz.,

Merhaba, iyi bayramlar.
bence aracınızın radyatörü tıkalı..eğer su deposundaki ince hortumdan depoya su geliyorsa devri daim sağlamdır. Siz acilen o radyatörün yenisini alın . Eskisini şişlemeye 100 TL istiyorlar ama sıfır radyatör 150 TL: Bir de ASLA   ama ASLA şehir suyu kullanmayın. MUTLAKA 2 litre antifriz ve 4 litre de SAF SU kullanın. Geçmiş olsun.
bunakkaptan
Eyvallah..
Az önce Ustadan geldim.usta devirdaim ve radyatörün sağlam olduğunu söyledi..genlesme kabının kapağıni değiştirdi,burdan hava alirsa hava yapar ve hararet yükselir dedi..zaman zaman su attığı oluyordu kapaktan,su kacirmamasi gerekir dedi.. bekledik,fan zamaninda açıyor.. antifriz miktarim azalmıştır, çoğunluğu su..rampada hararetin bir tık yükselmesi normal sanırım.. bakalım yarin yola çıkınca anliycaz..
28.06.2017, Saat:09:50
28.06.2017, Saat:12:26,
Emektar Üye
Üye Grubu
Model ve Renk: 1998   riva yeşili
Marea

(28.06.2017, Saat:09:50)aliuygun Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(24.06.2017, Saat:18:31)bilexsamet Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Geçmiş olsun. Allah beteriden saklasın. Aynı problem babamgilin TATA indigo Marina'da olmuştu. Önce hararet yaptı, sonra 1500-2000 TL verip yaptırdılar. Araba tamirden çıkıp eve dönerken yine hararet yaptı. Meğer radyatördenmiş, yani radyatör tıkalıymış. Üstüne bir 500 TL daha verdiler. Toplamda gereksiz yere 2000-2500 TL masraf yapmışlardı.

Merhaba,
Aynen bana olan da bu! En kızdığım şey bu USTA..??  ları aklına neden hiç radyatörün tıkalı olacağı gelmiyor acaba ?  ( Dürüst olmak lazım..NEDEN ? BENİM AKLIMA GELMEDİ )?... 230 liraya halledebileceğim bir sorun için gereksiz yere  3000 TLye yakın para harcadım. Hoş her şey yenilendi ama gene de insan kızıyor bu USTA' (!) lara. Ayıp be...

bugün hararet sorununu ilk defa bende yaşadım..araba kalabalıktı,50 km gittim,sorun yoktu.dönüşte uzun bir rampa çıkarken hararetin yükselmeye başladığını gördüm,klima da açıktı bende aracı biraz zorladım,fan devrede zaten hararet düşer dedim ama düşmedi ve kırmızıya geldi,hemen sağa çektim,rölantide çalışır bekledim,kapaktan biraz biraz su atmaya başladı..10 dk bekledim,stop edip su ekledim 3 litre kadar..sonra devam ettim bi 10 km yolum kalmıştı,hararet normal seviyede kaldı.benim  anlamadığım ise fan çalışıyor,devirdaim çalışıyor ama hararet sona çıktı..radyatöre elimle baktım her yeri sıcaktı..suya,yağa falan baktım anormallik yoktu.yarın ustama bi danışcam neden böyle yaptı..tamam hava sıcak,klima açık,kalabalık,araç sıkıştırıldı ama yine de hararet yapmamalı diye düşünüyorum..aklıma radyatör ve devirdaim pompası geliyor,ikisinden biri tam sağlıklı çalışmıyor sanırım.siz ne dersiniz.,

Merhaba, iyi bayramlar.
bence aracınızın radyatörü tıkalı..eğer su deposundaki ince hortumdan depoya su geliyorsa devri daim sağlamdır. Siz acilen o radyatörün yenisini alın . Eskisini şişlemeye 100 TL istiyorlar ama sıfır radyatör 150 TL: Bir de ASLA   ama ASLA şehir suyu kullanmayın. MUTLAKA 2 litre antifriz ve 4 litre de SAF SU kullanın. Geçmiş olsun.
bunakkaptan
Eyvallah..
Az önce Ustadan geldim.usta devirdaim ve radyatörün sağlam olduğunu söyledi..genlesme kabının kapağıni değiştirdi,burdan hava alirsa hava yapar ve hararet yükselir dedi..zaman zaman su attığı oluyordu kapaktan,su kacirmamasi gerekir dedi.. bekledik,fan zamaninda açıyor.. antifriz miktarim azalmıştır, çoğunluğu su..rampada hararetin bir tık yükselmesi normal sanırım.. bakalım yarin yola çıkınca anliycaz..
Antifriz donmayı önlediği gibi kaynama noktasını da geciktirir. Dolayısıyla hararete direk etkendin. Tabi sizin bahsetriğiniz kırmızı yere kadar değil. Çetin kış şartlarında yaşamıyorsanız en ideal karışım oranı kuru üzerinde de yazdığı gibi %50 su %50 antifriz. Ben bu karışımı 2 litre şişeye hazırladım. Eksilirse bu sudan tamamlıyorum. Dolayısıyla sistemde eşit oranda kalmış oluyor. Yoksa eksildiğinde su ilave ederek tamamlanırsa tamamlandıkça antifriz azalmış olacak. Ve hararet hep bir iki tık üstte olacak.
28.06.2017, Saat:12:26
28.06.2017, Saat:15:46, (Son Düzenleme: 28.06.2017, Saat:15:51, Düzenleyen: bunakkaptan.)
Kıdemli Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Weekend
Model ve Renk: 1998   Bordo
Marea

(28.06.2017, Saat:09:50)aliuygun Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Merhaba,

Merhaba, iyi bayramlar.
bunakkaptan
Eyvallah..
 Merhaba,
usta geçinenlere fazla güvenmeyin.Ben de ilk iş olarak o kapağı değiştirmiştim. Sonrasında ise yedek su deposunu da değiştirmiştim.  TECRÜBE  demek ...  Hayatta yenilen kazıkların toplamı  demektir....Ben de geçirdiğim tecrübelere  ( yani yediğim kazıklara  ) binaen diyorum ki...eğer kapak su kaçırıyorsa ( aslında kapak su kaçırmıyor...tam tersine fazla basınçlı sıcak suyu, basınç 1 Bar' ı geçince işini yaparak suyu dışarı atıyordur ) bunun sebebi kapağın bozuk olmasından DEĞİL ! ...su deposunun içine alttan çok fazla kaynamış suyun gelmesi sonucunda su deposunun  içinde oluşan  basıncı azaltmak için kapağın bir miktar suyu dışarı atmasındandır. Ve zaten  atması da lazımdır. Atmıyorsa işte o zaman kapak arızalıdır.  Araçla yola çıkın 10 ...15 Kilometre sonra   motoru durdurmadan vitesi boşa alın ve aracın motor kapağını açın...eğer su deposundaki su miktarı  Max...seviyesinin üstünde ise veya neredeyse  imanına kadar dolu ise  o su deposuna alttaki hortumdan sıcak su geliyor demektir ki GELMEMESİ LAZIMDIR.!  Sadece üstteki ince borudan  su gelmesi lazımdır. ( Fışkırmadan )  Eğer  araba rölantide çalışırken su deposunun kapağını hiç sorunsuz açabiliyorsanız ve açtığınız zaman alt hortumdan depoya  su gelmiyor ise...radyatörünüz tıkalı değil ve kapak contanız yanık değildir...Yok eğer  kapağı açınca  su deposuna alt hortumdan anında tıslıyarak su doluyor ve dışarı taşıyor ise....  Bu da radyatörün tıkalı olduğunun en bariz  işaretidir. Tekrar Türkçe anlatayım. Motor sıcakken  su deposunun kapağını hiç zorlanmadan ...su fışkırması olmadan AÇABİLMENİZ LAZIMDIR...Fakat basınç çok fazla ve su kapağını açtığınız zaman tıslama ile birlikte su fışkırıyorsa ( elinizi yüzünüzü  su ile haşlamayın )  Radyatörünüz tıkalıdır. O ustaya da benden selam söyleyin. O anlar. !
Siz..siz olun 200... 250 liraya  acımayın  Contayı yaktığınız zaman  masrafı siz ödeyeceksiniz. En az 800...900 lira.. Radyatör tıkalı değil diyen usta ise sadece '' tamam bize iş çıktı ''  diye sevinecek.Araba da ,para da,  karar da sizin.
bunakkaptan.
(Son Düzenleme: 28.06.2017, Saat:15:51, Düzenleyen: bunakkaptan.)
28.06.2017, Saat:15:46
28.06.2017, Saat:16:14,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Model ve Renk: 2001   gri
Marea
Cvp: Silindir kapağı değişimi ve .....devamı yarın...

Aracın kitapçığında ibre kırmızıya kadar gelebilir yazıyor bilginize... Radyatörün tıkalı olup olmadığını ustalar eliyle yoklayarak soğuk kısımlardan anlayabiliyor ancak içerdeki borular daralmışsa randumanlı çalışmıyor da olabilir normal şartlarda da yükseliyorsa değişmekte fayda var tabii...
28.06.2017, Saat:16:14
28.06.2017, Saat:16:39,
Kıdemli Üye
Üye Grubu
Marea
RE: Silindir kapağı değişimi ve .....devamı yarın...

Bu gece yola cikicam, bakalım ne olacak.. radyatörün her bolgesi sicak..soguk kısım yok..hararetim hep ortada stabil idi aslında.. dün rampada biraz sıkıştırınca oldu.. klima da açıkti.. bugün denedik,fan zamaninda açıyor, hararet ortada kaliyor sürekli..peki rampada veya araba zorlanınca hararetin biraz yükselmesi normal kabul edilebilir, peki nereye kadar normal?
28.06.2017, Saat:16:39
28.06.2017, Saat:17:33, (Son Düzenleme: 28.06.2017, Saat:17:41, Düzenleyen: gunsatgencoglu.)
Emektar Üye
Üye Grubu
Model ve Renk: 1998   riva yeşili
Marea
RE: Silindir kapağı değişimi ve .....devamı yarın...

Hocam arkadaş kırmızıya gelebilir yazmış kitapçığa göre konuşmuş yazmış. Ben max olarak zorlasam en fazla kırmızıdan önceki son beyaz çizgiden yukarı çıkmıyor. Tabi şehir içi. Uzun yolda ilk iiki çizgide rampa vs... olduğunda yada vites küçülttüğümde en fazla tam ortada kalıyor. Radyatör borular davir daim sağlam diyelim. suyu soğutan fandır. Eğer fan açması gerektiği yerde açmıyorsa hareret mutlak yükselecektir. Fan birinci kademede çalışmayıp ikinci kademede çalılıyorsa su epey ısındığı için soğutması güç olabilir ve hararete sebeb olur. Birde sistemde yeterli antifriz yoksa kırmızıya dayanması kaçınılmaz. Klimayı açınca fan direk çalışır. Dolayısıyla mantık olarak hararetin aşağıya düşmesine yardımcı olabilir. Ama kesin emin değilim.
(Son Düzenleme: 28.06.2017, Saat:17:41, Düzenleyen: gunsatgencoglu.)
28.06.2017, Saat:17:33
28.06.2017, Saat:17:52,
Kıdemli Üye
Üye Grubu
Marea

klima çalışınca fan çalışıyor ama klima arabayı daha da zorluyor,bence bu hararetin yükselmesine sebep oluyor..fan 1.kademe çalışıyor.radyatöre arada su tutmak alzım,arasına toz toprak,böcek dolup hava girişini azaltıyor.
28.06.2017, Saat:17:52
31.08.2018, Saat:19:32,
Yeni Üye
Üye Grubu
Model ve Renk: 1998   siyah
Marea

bu yazılanları 1 ay önce okusaydım şimdi 3000 lira cebimde kalacaktı. 98 model marea arabam arabayı aldıktan 40 gün sonra hararet yaptı şanzımanda sıkıntı vardı ben aldığımda 1 den 2 ye geçmiyor bende 1 den 3 e atıp kullandım hararet yaptığı gün durmadım 7-8 km daha hararet göstergesi tavanda devam ettim gideceğim yere varınca araba tamamen durdu herşey kapandı 2 saat sonra tekrar çalıştırdım çalıştı ama traktör gibi ses çıkardı ertesi gün arabayı tamirciye götürmek için yola çıktım hararet tavan yaptı durdum yanıma su almıştım su ekledim soğumasını beklereken bir araba yanaştı yardım için baktı dedi bunun fanı çalışmıyor fana giden kabloyu kopardı bir kablo ekledi motorun demir aksamına tutturdu fan çalıştı 2 km daha gittim araba stop etti akü bitti arabayı orada bıraktım ertesi gün bir arkadaşımla gittim aküye takviye vermeye dediki banada aynı oldu akü al kurtul 170 lira verdim yeni bir akü aldık arabaya taktım araba çalıştı tamirciye getirdim beykoz küçüksuda baktı dedi ki conta yanmış ne kadar dedim 800 lira ama arta bilirde düşebilirde fiyat dedi açınca ortaya çıkar dedi arabayı bıraktım akşam aradı abi gel gittim açmış silindir kapağını dedi ki conta taşlana bilir gibi değil bitmiş bu silindir kapağının komple değişmesi lazım dedim ne kadar malzemesi kapak valf ıvır zıvır bir sürü heseplamış 2060 lira malzeme tutar dedi bi kere düştük ağına dedi 2 güne biter 2 gün sonra aradı gel araba tamam ne kadar 670 lira daha istedi arabayı aldım 5 dk yol gittim hararet ibresi yine tavan yaptı getirdim geri baktılar yine fan açmıyor git müşür al gel gittim 35 liraya bir müşür aldım geldim hararet ibresi 100 den aşağı hiç inmedi gidip gelene kadar onu da taktılar araba hala hararet yapıyor dedi ki radyötörün üstü sıcak alt kısım soğuk ratyötör tıkanmış bana bir ratyötörcü kartı verdi ümraniye oto sanayide buna git dedi akşam oldu yarın gidersin dedi arabayı aldım eve gelene kadar hararet göstergesi yine tavan yaptı bakalım yarın ümraniyeye nasıl gideceğim... insanlar nasıl katil oluyorlarmış şimdi çok iyi anlıyorum haberleri seyrederken şu şunu vurdu diyorlar vurdu ama niye vurdu gece uyku uyuyamadım çok canım sıkıldı .
31.08.2018, Saat:19:32
04.09.2018, Saat:23:22,
Yeni Üye
Üye Grubu
Model ve Renk: 1998   siyah
Marea

cumartesi araba hararet tavanda yine tamirciye gittim dedim ben bunu bu şekilde ümraniye nasıl götüreceğim dedi bırak ben götüreceğim neyse cumartesi olmassa pazartesiye kalabilir dedi aradı pazartesi oldu gönderdim olmadı ben haber vereceğim dedi salı oldu aradım açmadı dükkana gittim arababan yeniden üst motor kısmı sökülmüş her parçası bir yerlerde buldum dedim ne oldu radyötörü yapmışlar yine olmamış gaz beyni mi motorumu ne suya gaz veriyormuş ondan oluyormuş... 1 haftadır içime kapandım ibrahim tatlısesin söylenecek gibi değil dostlarım bu yüzden suskunum bu yüzden durgun neler çektim neler dostlarım bu yüzden mutsuzum bu yüzden yorgunum şarkısını dinliyorum... :(
04.09.2018, Saat:23:22
« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çözüldü Arka Aks Bozuk Porya Bilyası Değişimi Ateş düşürücü 2 1,586 15.01.2019, Saat:17:57
Son Yorum: Ateş düşürücü
  Bilgilendirme enjeksiyon değişimi yunus0207 15 3,947 13.08.2018, Saat:09:33
Son Yorum: yunus0207
  Yağ değişimi turgay 3 3,520 31.03.2018, Saat:19:53
Son Yorum: Burakn
  ön disk ve balata değişimi turgay 14 6,048 19.01.2018, Saat:06:58
Son Yorum: veyis
  Bilgilendirme Ön arka balata değisimi Ozi14531453 11 7,161 12.01.2018, Saat:20:39
Son Yorum: muevete

Hızlı Menü:

Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB
© 2002-2019 MyBB Group.
MAREA TÜRKİYE © 2015.