Hoşgeldin, Ziyaretçi:

l Üye Ol
Tarih: 07.12.2019, Saat: 22:21
  • http://mareaturkiye.com'na Hoşgeldiniz!
  • Yeni temamızla yayındayız.
  • Kaldığımız yerden devam durmak yok :)
Marea Türkiye > GENEL > Bu Gün Marea İçin Ne Yaptınız ? > Çözüldü abs ve fren ışığı arızası >
 Yorum: 8    Görüntülenme: 3851
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 abs ve fren ışığı arızası
08.10.2017, Saat:22:14,
<
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Liberty
Model ve Renk: 2004   derin mavi
Marea
abs ve fren ışığı arızası

Tüm üyelere selam olsun.
Arkadaşlar uzun süredir beni meşgul eden bu sorunu çözmüş bulunmaktayım.

Arka balataları kontrol ettirdim (bir ara sürtünme sesi geliyordu) maalesef sorun oradan çıkmadı. En azında arka balataların bakımını yapmış olduk.

ABS beyinde soğuk lehim olduğuna yüksek ihtimal veriyordum, kendim cesaret edemedim.
En nihayet ABS tamircisine götürdüm, iyi ki götürmüşüm ben açmış olsaydım ortadan ikiye ayıracaktım, fakat üstten kare bir delik açtı lehimleri tazeledi (entegre de değiştirdiğini söyledi tabi ben bu yalana inanmadım nede olsa bende elektronikçiyim devrenin tamamını çıkarmadan entegre değişmez vede böyle kısa bir zamanda maksadı istediği fiyatı almaktı yemiş göründük el mahkum) 

Yaptıralı 3 ay oldu bir kere bile arıza tekrarlanmadı.
Fakat ABS arızası mevcutken de bir kaç kere marş basmama arızası vardı. Şimdiki sorunum bu genellikle acelem olduğunda telaşlı olduğumda arabanın aktif kullandığım sırada kontak kapattığımda, aynı süre içinde marş basmıyor, fakat bir süre bellediğimde marş basıyor. Bazen zor anlarda kalıyorum geçen gün acil çekmek gerektiğinden arabayı vurdurmak zorunda kaldım.(motora zarar verir diye vurdurmayı önermiyorlar)
Aküm yeni Araştırmalarıma göre marş motor kömürü veya kontak anahtarı İmmobilizer iletişiminde olabilir sanıyorum. Yüksek tahminim kömürden olduğu kanısındayım. Okuduğunuz için teşekkürler.

https://i.hizliresim.com/9DopAr.jpg
https://i.hizliresim.com/qJM2pQ.jpg
https://i.hizliresim.com/Mapl22.jpg
08.10.2017, Saat:22:14
08.10.2017, Saat:23:45,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Model ve Renk: 2006   Bal köpüğü
Marea
RE: abs ve fren ışığı arızası

Aynısı başına geldi mars otomatigi değişti mars motoru diyipte sakın komple motor değişme mars otomatigi değişecek acmisken komurlerede baktir
08.10.2017, Saat:23:45
09.10.2017, Saat:07:55,
Emektar Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 ELX
Model ve Renk: 1998   riva yeşili
Marea
Cvp: abs ve fren ışığı arızası

(08.10.2017, Saat:22:14)murat Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Tüm üyelere selam olsun.

Arka balataları kontrol ettirdim (bir ara sürtünme sesi geliyordu) maalesef sorun oradan çıkmadı. En azında arka balataların bakımını yapmış olduk.

ABS beyinde soğuk lehim olduğuna yüksek ihtimal veriyordum, kendim cesaret edemedim.
En nihayet ABS tamircisine götürdüm, iyi ki götürmüşüm ben açmış olsaydım ortadan ikiye ayıracaktım, fakat üstten kare bir delik açtı lehimleri tazeledi (entegre de değiştirdiğini söyledi tabi ben bu yalana inanmadım nede olsa bende elektronikçiyim devrenin tamamını çıkarmadan entegre değişmez vede böyle kısa bir zamanda maksadı istediği fiyatı almaktı yemiş göründük el mahkum) 

Fakat ABS arızası mevcutken de bir kaç kere marş basmama arızası vardı. Şimdiki sorunum bu genellikle acelem olduğunda telaşlı olduğumda arabanın aktif kullandığım sırada kontak kapattığımda, aynı süre içinde marş basmıyor, fakat bir süre bellediğimde marş basıyor. Bazen zor anlarda kalıyorum geçen gün acil çekmek gerektiğinden arabayı vurdurmak zorunda kaldım.(motora zarar verir diye vurdurmayı önermiyorlar)
Aküm yeni Araştırmalarıma göre marş motor kömürü veya kontak anahtarı İmmobilizer iletişiminde olabilir sanıyorum. Yüksek tahminim kömürden olduğu kanısındayım. Okuduğunuz için teşekkürler.

Yararlı bilgi paylaştıkça güzeldir. Paylaştığın yararlı bilgi için sağolasın kardeş. Marş basmamasının temel sebebleri immobilizer akü zayıflığı ve marş dinamosu. Bildiğim kadarıyla immobilizer de çalışır gibi yapıp duruyor ve ekranda anahtar işareti çıkıyor. Aküyü de ölçerek anlayabilirsin. Aracı kullandıktan sonra ölç. Kullanmadan önce ölç arada akü düşüyormu bak. Birde çalışıyorken ölç. Min 13.80 v görmelisin normali 14.2 muhtemelen marş dinamosu. İçinde otomatik varmış ben o kısmı bilmiyorum. Otomatik değişiyormuş yada kömürleri.
09.10.2017, Saat:07:55
09.10.2017, Saat:17:34,
Emektar Üye
Üye Grubu
Model ve Renk: 2004   Gri
Marea

@murat marş tık diyip kalıyorsa kesinlikle marş otomatiği, yok marş basıyor çalışmıyorsa ve o anda ekranda kod lambası yanık kalıyorsa immobilizer okumuyordur..
Genelde sizin bahsettiğiniz arıza motor sicakken oluşur, sabahları hiç problem çıkarmaz, aküyüde arada bir ölçtürmekte fayda var..
09.10.2017, Saat:17:34
09.10.2017, Saat:20:22, (Son Düzenleme: 09.10.2017, Saat:20:25, Düzenleyen: murat.)
<
Üye Grubu
Marea

@muevete
@Mesut67
[b]@gunsatgencoglu[/b]
marş basmıyor tık ediyor. Bu da yüksek ihtimalle marş otomatiği arızası sanırım.
kontrollerime devam edip iyi bir elektrikçiye göstermem gerek.
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
(Son Düzenleme: 09.10.2017, Saat:20:25, Düzenleyen: murat.)
09.10.2017, Saat:20:22
09.10.2017, Saat:20:28,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Model ve Renk: 2006   Bal köpüğü
Marea

Marş otomatigi değişecek yada kömürler değişecek
09.10.2017, Saat:20:28
09.10.2017, Saat:23:57,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Model ve Renk: 2005   Kırmızı
Marea

(08.10.2017, Saat:22:14)murat Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Tüm üyelere selam olsun.

aman diyeyim vurdurma. çok canın yanar sente atlar, balans ayarı bozulur vs.. uğraşır durursun, aman...
09.10.2017, Saat:23:57
10.10.2017, Saat:08:02,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Weekend
Model ve Renk: 2000   Gri
Marea

selam benim sorum resimlere bu kampanadan gelen sürtme sesi aşınık görünen iç kenardan mı oluyor_? du taşlandı mı ne yapıldı bendede t,treme sorunu mevcut frene basınca ama yavaşça el freni çekiyorum yani sadece arka balataları temas ettiriyorum titreme ordan oluyor sağ arka poryam yeni değişmişti lastikçi dişlerini bozdu şimdi her taraftan vınnnn lama ve uğultu geliyor sanırım bu fren titremesi sırasında diğer poryalarıda bozdum olabilir mi_?
10.10.2017, Saat:08:02
10.10.2017, Saat:09:14,
<
Üye Grubu
Marea

(10.10.2017, Saat:08:02)Cicibibi Nickli Kullanıcıdan Alıntı: selam benim sorum resimlere bu kampanadan gelen sürtme sesi aşınık görünen iç kenardan mı oluyor_? du  taşlandı mı ne yapıldı bendede t,treme sorunu mevcut frene basınca ama yavaşça el freni çekiyorum yani sadece arka balataları temas ettiriyorum titreme ordan oluyor sağ arka poryam yeni değişmişti lastikçi dişlerini bozdu şimdi her taraftan vınnnn lama ve uğultu geliyor sanırım bu fren titremesi sırasında diğer poryalarıda bozdum olabilir mi_?

evet o görünen yer taşlandı. Dişlilere de bakım yaptığını söyledi daha 30 40  bin km daha gider dedi
10.10.2017, Saat:09:14
« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Resimli Proje MAP Sensörü Temizliği ve P0170 Arızası ufur87 34 21,437 20.03.2019, Saat:18:27
Son Yorum: Madenci 6767
  Arka fren bakımı bunakkaptan 12 6,947 02.02.2017, Saat:20:06
Son Yorum: aliuygun
  Bilgilendirme marea ya fren bakımı veyis 10 4,663 24.05.2016, Saat:19:41
Son Yorum: Yavuz_37
  Marea fren bakimi 3faz1notr 9 3,477 01.04.2015, Saat:17:22
Son Yorum: 3faz1notr

Hızlı Menü:

Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB
© 2002-2019 MyBB Group.
MAREA TÜRKİYE © 2015.