Hoşgeldin, Ziyaretçi:

l Üye Ol
Tarih: 12.11.2019, Saat: 13:10
  • http://mareaturkiye.com'na Hoşgeldiniz!
  • Yeni temamızla yayındayız.
  • Kaldığımız yerden devam durmak yok :)
Marea Türkiye > GENEL > Bu Gün Marea İçin Ne Yaptınız ? > Resimli Proje Hava Yastığı (airbag) Arıza Kodlarını Görme ve Arıza Işığını Söndürme >
 Yorum: 3    Görüntülenme: 2839
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 Hava Yastığı (airbag) Arıza Kodlarını Görme ve Arıza Işığını Söndürme
22.10.2018, Saat:13:30,
Yeni Üye
Üye Grubu
Araç: Brava   1.6 SX
Model ve Renk: 2000   Çelik Gri
Brava

Arkadaşlar merhaba. Yakın zaman önce gösterge panelinde hava yastığı (airbag) ışığı sürekli yanmaya başladı. Daha önceden ecu ya bağlanmıştım. Şimdide hava yastığına bağlanıp arıza kodlarını görmek ve gösterge panelindeki arıza ışığını söndürmeyi detaylı olarak anlatmak istiyorum.

İmage
Normalde kontağı yarım çevirdikten bir süre sonra bu ışığın sönmesi gerekiyor. Herhangi bir arıza yada hata durumunda sürekli ışık yanık duruyor.

İmage
3 pin'li airbag soketi torpidonun arka kısmında kalıyor. Önce torpidoyu sökmemiz gerekiyor. Sol üst tarafta sabit olarak soket duruyor.

İmage

İmage
Kablo bağlantılarımızı yapıp multiecuscan programını çalıştırıyoruz. Benim aracım 2000 model Fiat Brava 1.6 16v. sizin aracınız hangi modelse programdan onu bulup öyle bağlanıyoruz. Sol taraftan Hava Yastığını seçip F10 ya da Bağlan a tıklıyoruz.

İmage
Burada "Y" harfine basıyoruz ve bir süre airbag ecu ya bağlanmasını bekliyoruz.

İmage

İmage
10-15 saniye içinde airbag beynine bağlanmış oluyoruz.

İmage

İmage

İmage

3 adet arıza kodu çıktı bende. Üzerine tıklayınca alt tarafta arızaya ilişkin açıklamarı çıkıyor. Bunları detaylı olarak daha sonra araştımasını yapıcam. Sağ altta arızaları sil e basıp tüm arıza kodlarını siliyoruz. Sildikten sonra gösterge panelindeki ışığında sönmesi gerekiyor.

İmage

İmage
Gösterge panelimizin son hali bu şekilde. Arıza ışığımız sönmüş. Smile
22.10.2018, Saat:13:30
22.10.2018, Saat:16:40,
Moderatör
Moderatör Grubu
Araç: Marea   1.6 Exclusive
Model ve Renk: 2005   FÜME
Marea

(22.10.2018, Saat:13:30)ufur87 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar merhaba. Yakın zaman önce gösterge panelinde hava yastığı (airbag) ışığı sürekli yanmaya başladı. Daha önceden ecu ya bağlanmıştım. Şimdide hava yastığına bağlanıp arıza kodlarını görmek ve gösterge panelindeki arıza ışığını söndürmeyi detaylı olarak anlatmak istiyorum.

İmage
Normalde kontağı yarım çevirdikten bir süre sonra bu ışığın sönmesi gerekiyor. Herhangi bir arıza yada hata durumunda sürekli ışık yanık duruyor.

İmage
3 pin'li airbag soketi torpidonun arka kısmında kalıyor. Önce torpidoyu sökmemiz gerekiyor. Sol üst tarafta sabit olarak soket duruyor.

İmage

İmage
Kablo bağlantılarımızı yapıp multiecuscan programını çalıştırıyoruz. Benim aracım 2000 model Fiat Brava 1.6 16v. sizin aracınız hangi modelse programdan onu bulup öyle bağlanıyoruz. Sol taraftan Hava Yastığını seçip F10 ya da Bağlan a tıklıyoruz.

İmage
Burada "Y" harfine basıyoruz ve bir süre airbag ecu ya bağlanmasını bekliyoruz.

İmage

İmage
10-15 saniye içinde airbag beynine bağlanmış oluyoruz.

İmage

İmage

İmage

3 adet arıza kodu çıktı bende. Üzerine tıklayınca alt tarafta arızaya ilişkin açıklamarı çıkıyor. Bunları detaylı olarak daha sonra araştımasını yapıcam. Sağ altta arızaları sil e basıp tüm arıza kodlarını siliyoruz. Sildikten sonra gösterge panelindeki ışığında sönmesi gerekiyor.

İmage

İmage
Gösterge panelimizin son hali bu şekilde. Arıza ışığımız sönmüş. Smile

Hocam bu işlemi yapabilmek için elm327 cihaza bi işlem yapmamız gerekiyor mu?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

veyis nickli üyenin imzası
2005 MAREA EXCLUSİVE
22.10.2018, Saat:16:40
22.10.2018, Saat:17:57,
Yeni Üye
Üye Grubu
Araç: Brava   1.6 SX
Model ve Renk: 2000   Çelik Gri
Brava
Cvp: Hava Yastığı (airbag) Arıza Kodlarını Görme ve Arıza Işığını Söndürme

ELM327 cihaz bizim araçlara uyumlu mi değil mi bilmiyorum ama benim kullandığım 2 kablo var. Birisi 3 pin-16 pin çevirici kablo kırmızı ve siyah akü bağlantısı var. Diğeride mavi 16 pin li usb kablo. Multiecuscan programıyla sorunsuz bağlanabiliyorum.

İmage

Kablolar bunlar. VAG KKL yazıyor sanırım üzerinde.
22.10.2018, Saat:17:57
28.10.2018, Saat:14:44,
Emektar Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Liberty
Model ve Renk: 2003   Çelik Gri
Marea
Cvp: Hava Yastığı (airbag) Arıza Kodlarını Görme ve Arıza Işığını Söndürme

ELM cihazı bunlara bağlanmaz sadece motora bağlanır eğer elektronik bilginiz varsa multiecuscan.net sitesinde bağlantı şeması var. Vag KKL cihazı bağlanır ancak onlarında bir kısmı arızalı eğer @ufur87 nickli arkadaşımız satın aldığı linki paylaşırsa oradan alın derim.
28.10.2018, Saat:14:44
« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bilgilendirme Bravam İçin Vag Kkl Arıza Tespit Cihazı Aldım Abdullah 41 18,488 05.08.2019, Saat:08:10
Son Yorum: Typhoon
  Bilgilendirme Marea Hava filitre kutusunu taktım. muhammetcun 12 5,891 10.07.2015, Saat:10:57
Son Yorum: bilexsamet
  Bilgilendirme Marea motor temizliği ve açık hava filitresi değişimi (RESİMLİ) muhammetcun 22 7,667 25.05.2015, Saat:17:03
Son Yorum: muhammetcun

Hızlı Menü:

Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB
© 2002-2019 MyBB Group.
MAREA TÜRKİYE © 2015.