Hoşgeldin, Ziyaretçi:

l Üye Ol
Tarih: 20.11.2019, Saat: 06:55
  • http://mareaturkiye.com'na Hoşgeldiniz!
  • Yeni temamızla yayındayız.
  • Kaldığımız yerden devam durmak yok :)
Marea Türkiye > GENEL > Bu Gün Marea İçin Ne Yaptınız ? > Çözüldü Arka Aks Bozuk Porya Bilyası Değişimi >
 Yorum: 2    Görüntülenme: 1587
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 Arka Aks Bozuk Porya Bilyası Değişimi
11.01.2019, Saat:10:06,
Kıdemli Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Exclusive
Model ve Renk: 2006   Beyaz
Marea
Arka Aks Bozuk Porya Bilyası Değişimi

Arkadaşlar herkese iyi günler geçenlerde ABS sensörü değiştirmiştim ve arka lastikleri kriko ile kaldırıp çevirdiğimde sağ arka aks bilyasının, can çekişerek ses yaptığını ve iyice bozulma yolunda olduğunu fark etmiştim ve hasarı büyütmeden(dağılan bilya balanslı dönme sonucu abs sensörünüde bozmadan) değiştireyim dedim. Bu aks bilyasının elle çevirmede bile ne kadar ses çıkarttığının ve değişimden sonra sadece ufak fren balata sürtme sesinin kaldığı (onunda alıştıktan sonra ses kesildi) videosunu ekliyorum. Ben sürekli aracı kullandığımdan artık uğultu normal gelmiş fark edememişim ama değişim yapıldıktan sonra kullandığımda fark ettimki uğultu kalmadı. Bu sesi hıza bağlı olarak artıyor ve hızınız yavaşladıkça azalıyor sonra değişim yapmadanda test ettim.

Hazır açmışken fren ayarınıda ayarlayayım dedim çünkü 3-5 ay önce fren balatalarını değiştirip ayar yaptırdıktan sonra frencinin fren testine soktuğumuzda, arka akslarda sağ ve sol arasındaki fren kavrama farkının %19 olduğunu gördük. Usta %30'a kadar sapma normal muayeneden geçer dedi. Tekrar açıp ufak ayar vermeye üşendi hemen başka araca geçti. Bende çirkefleşmedim artık ama zemini gevşek yerlerde frenlediğimde sağ arka lastiğin diğerinden önce kızakladığını özellikle virajlarda önce kavrayan tarafa hafif çekme meyilinin olduğunu bununda sürüş güvenliğini tehlikeye attığını farkettim onun için kampanaları açmışken ayar verdim. Kampana çanaklarının nasıl söküldüğünü linkini ekleyeceğim konuda bahsetmiştim.
http://mareaturkiye.com/showthread.php?tid=5283

Kampanalar ulaştıktan sonra fren ayarını işaretlediğim çarkı çevirerek yapıyoruz. Tornavida ile zor çevriliyor bilmediğiniz birşeyse hiç bulaşmayın bence

İmage

Artık önceden uygun olan ABS'li porya bilya takımını aldım bunların bilya poryaya çakılı olduğunu fark ettim. onun için porya ile aldım. Parçayı almaya gittiğimde SKF'ye baktığımda sensörün değer okuduğu manyetik yüzeyi göremedim satıcıya sorduğumda manyetik yüzeyin içinde rulmana gömülü olduğunu sorun olmayacağını dedi. Bende arka iki aks tarafın manyetik alanı dışarda olduğundan, farlı takılırsa uyumsuz olabileceğini ve parçayı söktüğümde olmazsa, dağılmış bilyayıda takılmayacağından daha önceden fotoğraflarda da gördüğünüz manyetik tarafları dışarda olan tipten aldım(yan sanayi) 100 tl. üstünden çıkanda herhalde yan sayi parça.

İmage
İmage
İmage

Neyse kampana çanağını söktükten sonra porya bilyasını sökmek için poryanın göbek kapağını çekiçle hafif vurduktan sonra düz tornavida ile karşılıklı taraflarından çekerek çıkıyor. Göbek kapağı çıktıktan sonra sadece bir tane somun var 32 numara lokma ile saatin ters yönünde çevirerek somunu söküyoruz.

İmage
İmage

Somun ve onu tutan kalın pulu aldıktan sonra poryayı dışarı doğru tekrar kastırmadan ve karşılıklı uçlarından çekerek çıkıyor. Aks milini, sökülen ve takılacak parçaların ekleyeceğim resimde görürsünüz. aks milinde bozulma yoksa parçayı direk takabiliriz. Bazı arızalarda bilyalar iyice dağıldığından porya, aks miline sürterek devam edebiliyor buda aks milinde sürtünüp ısıdan kaynama ve bozulma yapabilir aynı zamanda bilyanın bütünlüğü bozulacağından porya, Abs sensörünüde sürtüp bozabilir, arıza küçükken yapılmazsa daha büyük maliyet ve sebeplere yol açabilir.

İmage
İmage
İmage
İmage
İmage

Parçayı taktıyoruz, Sensör ve manyetik alan arasındaki mesafeyi kontrol edip sürtme ve başka sorun yoksa somunu takıp iyice sıkıyoruz ve bilya göbek kapağını yerine takıyoruz.
İmage
İmage
İmage

Ben arka aksların fren kavrama ayarlarını kendim yaptım. ince ve titiz işçilik çıkardım 2 gün sonra muayeneye girdim. arka ve ön aksların fren sapma oranın %0 olduğunu, sadece el freninde %4 olduğunu raporda görülüyor. Bu arada muayenden tek seferde geçecektim lakin benim aldığım adam plakaları akıllı vida ile tutturmuş bende delikleri kapattım ve boyamıştım onlarıda kabul etmediler. Plakalar delik olduğundan ağır kusur ile kaldım. Aynı gün şoförler odasından çıkarttırdım takarak tekrar muayeneye girdiğimde geçtim. 2021 kadar rahatım  Biggrin

İmage
İmage

Herkese kazasız sürüşler
11.01.2019, Saat:10:06
15.01.2019, Saat:15:35,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 ELX
Model ve Renk: 2001   kırmızı
Marea
Cvp: Arka Aks Bozuk Porya Bilyası Değişimi

eller,ine sağlık bilgilendirici olmuş.kazasız sürüşler
15.01.2019, Saat:15:35
15.01.2019, Saat:17:57,
Kıdemli Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Exclusive
Model ve Renk: 2006   Beyaz
Marea
Cvp: Arka Aks Bozuk Porya Bilyası Değişimi

(15.01.2019, Saat:15:35)MIT01 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: eller,ine sağlık bilgilendirici olmuş.kazasız sürüşler

Rica ederim faydalı olabildiysem ne mutlu.
15.01.2019, Saat:17:57
« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Silindir kapağı değişimi ve .....devamı yarın... bunakkaptan 38 21,968 04.09.2018, Saat:23:22
Son Yorum: cnn
  Bilgilendirme enjeksiyon değişimi yunus0207 15 3,947 13.08.2018, Saat:09:33
Son Yorum: yunus0207
  Yağ değişimi turgay 3 3,520 31.03.2018, Saat:19:53
Son Yorum: Burakn
  ön disk ve balata değişimi turgay 14 6,048 19.01.2018, Saat:06:58
Son Yorum: veyis
  Bilgilendirme Ön arka balata değisimi Ozi14531453 11 7,161 12.01.2018, Saat:20:39
Son Yorum: muevete

Hızlı Menü:

Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB
© 2002-2019 MyBB Group.
MAREA TÜRKİYE © 2015.