Hoşgeldin, Ziyaretçi:

l Üye Ol
Tarih: 20.11.2019, Saat: 06:24
  • http://mareaturkiye.com'na Hoşgeldiniz!
  • Yeni temamızla yayındayız.
  • Kaldığımız yerden devam durmak yok :)
Marea Türkiye > GENEL > Bu Gün Marea İçin Ne Yaptınız ? > Motor içi mazot ile yıkama >
 Yorum: 2    Görüntülenme: 942
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 Motor içi mazot ile yıkama
11.05.2019, Saat:08:37, (Son Düzenleme: 11.05.2019, Saat:17:31, Düzenleyen: Ateş düşürücü.)
Kıdemli Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Exclusive
Model ve Renk: 2006   Beyaz
Marea
Motor içi mazot ile yıkama

İyi günler arkadaşlar, motorun yağ değiştirmek istedim, bende önce motor içini mazot ile yıkatıp sonra yeni yağı ekledim. Önce içindeki eski yağın yarısına yakın kısmını aldıktan sonra üstüne mazot koydum aracı çalıştırdım. Rolantide va ara ara gaz vererek yaklaşık 2 dakika çalıştı. Sonra kartel tıpasını açıp içindeki yağı aldım aldığım ilk yağın fotoğrafını ekliyorum.

İmage

Fotografdada görüldüğü gibi ufak tefek tortular çıktı. İçindeki yağ motul 8100 serisi 5-30 numaraydı ve daha 8bin km olmuştu.

İyice süzülmesini bekledim(30 dakika) sonra eski filtreyi söküp içindeki sıvıyıda boşaltıp tekrar taktım. Bu defa sadece mazot doldurdum. Aracı yaklaşık 1 dakika rolantide çalıştırıp kartel tapasından sıvıyı aldım. 2 kez mazotla yıkanan fotoğrafını ekliyorum.

İmage

İmage

Çıkan tortuyu ve aldığım mazotun rengini ortada. Yine tekrar eski filtreyi söküp içindeki sıvıyı boşaltıp süzülmesini bekledikten sonra içine ucuz aldığım açık yağdan koydum. Yaklaşık 5 dakikada bu yağla rölantide çalıştı. Tekrar koyduğum yağı alıp. Yeni filtre takıp yeni yağı ekledim. Araç rolantide çalışırken kadeh sesi gibi ses geliyordu ara sıra hafiften. Artık o ses kesildi. Araç sanki nefes alıyormus gibi oldu. Bizim araçlar sibobu yağ basıncına göre kendi ayarlıyormuş diye duymuştum. Yağın girdiği sibop kadehler, eklediğim bor vb. katkılardan kalan tortular ile düzgün yağ basıncı alamayıp kadeh şıkırdama yapıyordu galiba şuan o seste kesildi şükür. Suan aracı 1.000 km kadar kullandım yağ eksiltme, kaçırma söz konusu değil. Işıklarda araç stop etti zannediyorm ses bayağı yumuşadı herkese kazasız günler
(Son Düzenleme: 11.05.2019, Saat:17:31, Düzenleyen: Ateş düşürücü.)
11.05.2019, Saat:08:37
18.05.2019, Saat:03:48,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Liberty
Model ve Renk: 2007   Yıldız Mavisi
Marea
Cvp: Motor içi mazot ile yıkama

(11.05.2019, Saat:08:37)Ateş düşürücü Nickli Kullanıcıdan Alıntı: İyi günler arkadaşlar, motorun yağ değiştirmek istedim, bende önce motor içini mazot ile yıkatıp sonra yeni yağı ekledim. Önce içindeki eski yağın yarısına yakın kısmını aldıktan sonra üstüne mazot koydum aracı çalıştırdım. Rolantide va ara ara gaz vererek yaklaşık 2 dakika çalıştı. Sonra kartel tıpasını açıp içindeki yağı aldım aldığım ilk yağın fotoğrafını ekliyorum.

İmage

Fotografdada görüldüğü gibi ufak tefek tortular çıktı. İçindeki yağ motul 8100 serisi 5-30 numaraydı ve daha 8bin km olmuştu.

İyice süzülmesini bekledim(30 dakika) sonra eski filtreyi söküp içindeki sıvıyıda boşaltıp tekrar taktım. Bu defa sadece mazot doldurdum. Aracı yaklaşık 1 dakika rolantide çalıştırıp kartel tapasından sıvıyı aldım. 2 kez mazotla yıkanan fotoğrafını ekliyorum.

İmage

İmage

Çıkan tortuyu ve aldığım mazotun rengini ortada. Yine tekrar eski filtreyi söküp içindeki sıvıyı boşaltıp süzülmesini bekledikten sonra içine ucuz aldığım açık yağdan koydum. Yaklaşık 5 dakikada bu yağla rölantide çalıştı. Tekrar koyduğum yağı alıp. Yeni filtre takıp yeni yağı ekledim. Araç rolantide çalışırken kadeh sesi gibi ses geliyordu ara sıra hafiften. Artık o ses kesildi. Araç sanki nefes alıyormus gibi oldu. Bizim araçlar sibobu yağ basıncına göre kendi ayarlıyormuş diye duymuştum. Yağın girdiği sibop kadehler, eklediğim bor vb. katkılardan kalan tortular ile düzgün yağ basıncı alamayıp kadeh şıkırdama yapıyordu galiba şuan o seste kesildi şükür. Suan aracı 1.000 km kadar kullandım yağ eksiltme, kaçırma söz konusu değil. Işıklarda araç stop etti zannediyorm ses bayağı yumuşadı herkese kazasız günler

Yararlı paylaşım ancak 5w30 yağ eksitme yapmıyor mu? aracınızda ben çekiniyorum açıkçası koymuyorum 5w30 yağı, çok soğuk iklimli bir yerde değilim daha doğrusu sert soğuk iklimi kalmadı Diyarbakır'ın barajlardan dolayı bundan sebeple bence 5w30 yağa gerek yok.

Berat21 nickli üyenin imzası
2007 Marea Liberty 1.6 16V Yıldız Mavisi(Delikanlıca Derler Kendisine)
18.05.2019, Saat:03:48
19.05.2019, Saat:17:40,
Kıdemli Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Exclusive
Model ve Renk: 2006   Beyaz
Marea
Cvp: Motor içi mazot ile yıkama

(18.05.2019, Saat:03:48)Berat21 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(11.05.2019, Saat:08:37)Ateş düşürücü Nickli Kullanıcıdan Alıntı: İyi günler arkadaşlar, motorun yağ değiştirmek istedim, bende önce motor içini mazot ile yıkatıp sonra yeni yağı ekledim. Önce içindeki eski yağın yarısına yakın kısmını aldıktan sonra üstüne mazot koydum aracı çalıştırdım. Rolantide va ara ara gaz vererek yaklaşık 2 dakika çalıştı. Sonra kartel tıpasını açıp içindeki yağı aldım aldığım ilk yağın fotoğrafını ekliyorum.

İmage

İmage

İmage

Yararlı paylaşım ancak 5w30 yağ eksitme yapmıyor mu? aracınızda ben çekiniyorum açıkçası koymuyorum 5w30 yağı, çok soğuk iklimli bir yerde değilim daha doğrusu sert soğuk iklimi kalmadı Diyarbakır'ın barajlardan dolayı bundan sebeple bence 5w30 yağa gerek yok.

Kardeş bizim buralarda kışın -22 dereceye kadar düştüğü oldu. İş yerim ile evin arası yakın en fazla 1.5 km kadar işe geldiğimde bile hararet ibresi yerinden asla oynamıyor araç ısınmayınca lpg'ye bile geçmiyor. Sonra aksam iş dönüşü tekrar aynı. Bu kısa mesafeden dolayı yağlamayı daha düzgün sağlasın diye. Yazın kullandığımda oldu sürekli yüksek devirde kullanmadım belki o zaman eksiltirdi ama normal kullanımda en fazla 300 ml kadar eksiltmisti 10bin km sonrası degişimde. Yağın kaliteside önemli genelde hep motul marka kullanıyorum şuan ilk kez CASTROL GTX ULTRACLEAN 10w40 marka yağ kullanıyorum bakalım durumu yazarım buraya
19.05.2019, Saat:17:40
« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bilgilendirme Motor Yeniden yapılıyor Berat21 4 1,572 21.02.2019, Saat:12:55
Son Yorum: Berat21
  Yardım Motor içi temizleme Ateş düşürücü 3 1,697 30.01.2019, Saat:00:27
Son Yorum: Ateş düşürücü
  Bilgilendirme Kapı döşeme, Taban halısı, Bagaj ve Koltuk yıkama Ateş düşürücü 14 4,894 10.05.2018, Saat:20:38
Son Yorum: Ateş düşürücü
  Yağ, Yağ filtresi, Motor temizleme katkısı, Motor yağ katkısı ReDD 19 11,653 29.02.2016, Saat:23:53
Son Yorum: fkocataskin
  Resimli Proje motor temizliği veyis 12 6,830 26.11.2015, Saat:18:16
Son Yorum: muhammetcun

Hızlı Menü:

Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB
© 2002-2019 MyBB Group.
MAREA TÜRKİYE © 2015.